אחד האלמנטים החשובים בגידול חיית בית הוא הדברת מזיקים. על וב-חיית הבית שלנו יכולים לחיות (לא בשלום ובאחווה), מספר טפילים ומזיקים כגון- פרעושים, קרציות ותולעים (הקשר בינהם יפורט בהמשך). למזיקים אלו מספר השפעות על חיית הבית, מעקיצה וגירוד מטריד ועד להעברת מחלות המסכנות את חייהם.

פרעושים

הפרעוש הנפוץ בארץ הוא "פרעוש החתול" Ctenocephalides felis.

למרות שמו הוא יכול להמצא על כלבים, חיות בית וחיות בר שונות. מאחר והפרעושים נפוצים בעיקר בסביבה חמה, בארצינו, שכמעט אינה נהנית מימים קרים, קשה להגדיר עונה אחת לפרעושים ויש להתייחס אליהם כ...

 

 

 

בוקר אחד הבחינו הבעלים של דולי, כלבת פודל שובבה וחמודה, שהיא החלה פתאום להתעטש בתדירות גבוהה ובחלק ניכר מהעיטושים אף יוצא נתז דמי. בנוסף, דולי שבדרך כלל מלאת שמחת חיים נראתה ירודה, חסרת אנרגיה ותיאבון.

דולי חיה ביישוב כפרי וביחד עם עיתוי הופעת התסמינים-  אמצע האביב,  האבחנה הסבירה ביותר הייתה – שלדולי נכנס מלען לאף.

 

*דימום מהאף כמובן יכול להגרם גם ע"י גורמים מערכתיים יותר, מסות בחלל האף או חומרים מסוימים

 

מה זה בעצם "מלען"?

מלען הוא זרע של שיבולת או צמחים דמויי שיבולת אשר בתקופת האביב- קיץ הוא מאוד נפוץ, בעיקר ביישובי...

אחר צהריים אחד קיבלתי טלפון בהול, על הקו הייתה קרן. היא הייתה נסערת וסיפרה שהיא בדרכה אליי עם אלכס, החתול שלה שאינו מרגיש טוב מאז הבוקר אולם בשעות האחרונות מצבו החמיר, הוא אינו זז ואינו מגיב.

כשאלכס הגיע ראיתי חתול הימאלייה יפהפה (קרן סיפרה שהוא אימץ אותם לפני מספר שנים לאחר שננטש בכרמי יוסף). אלכס הגיע עם דופק חלש ומאוד איטי, אינו מגיב ממש לסביבה, טמפרטורת גוף נמוכה, ריריות חיוורות מאוד וצהבהבות, קשרי לימפה מוגדלים ואישונים מורחבים כמעט ללא תגובה לאור.

בדיקה ראשונה העלתה כי אין פציעות חיצוניות או כאב, הוא אינו מיובש. התחלתי...

בונו הגיע אליי קצת אחרי שעברנו לחולדה, ולמעשה היה המטופל הראשון שלי במרפאה.

תמי, הבעלים, התקשרה אליי וסיפרה שמזה יומיים הוא נראה קצת עייף מתמיד והחל לדמם מהאף, אמנם היה אז אמצע הקיץ אבל הוא לא נראה בשיאו..

בפגישתנו הראשונה ראיתי בוקסר צעיר- בן חמש וקצת, מרשים אך לא חיוני כמצופה. תמי סיפרה שהוא איבד משקל בשנה האחרונה ולפני כחצי שנה היו לו בעיות שאובחנו כדלקת בכליות.

בבדיקה פיזיקלית נראה אכן דימום מנחיר אחד, רזון יחסי והורגש טחול מוגדל, התייבשות קלה וקשיים בראייה. תמי סיפרה שנראה שאינו רואה טוב לפרקים ובמצבים מסויימים. בשל הדימ...

להיות וטרינר זהו מקצוע מאתגר למדי ונושא בחובו גם רגעים קשים ומתסכלים. ללא ספק אחד התפקידים הפחות נעימים שלנו כוטרינרים ואחת ההחלטות הקשות הניצבות בפני הבעלים הם המתת חסד של חיית המחמד. מטבע הדברים, בעלי החיים האהובים שלנו חיים פחות זמן מאיתנו, ולמרות הנטייה להדחיק זאת, ביום מן הימים ניאלץ להפרד מהגור החמוד שגדל והיה חלק בלתי נפרד מחיינו במשך שנים.

הקושי הגדול של משפחתה ובעליה של חיית המחמד הוא ההתנגשות בין הרצון לבלות איתה עוד ימים, להאריך את חייה ולקוות שאולי יהיה שיפור במצבה ומנגד לראות את ההתדרדרות והירידה באיכות החיים....

ז'אן –גור הוא חתול שחרחר בן כחצי שנה החי במושב גיזו בהרי יהודה. בוקר אחד הוא חזר מהטיול הרגיל שלו ביער הגובל בביתו ובעליו שם לב לנפיחות בולטת ברגלו הקדמית וכמובן לצליעה משמעותית, והתקשר אליי מיד. מאחר וז'אן –גור הוא בעל החיים השלישי באותו בית שמסתבך במשהו בשבוע האחרון, כבר יכולתי לחשוב בדרך על כמה אפשרויות לפגיעה כזו, ובתקופה זו של השנה, הכשת נחש בהחלט הייתה אחת האפשרויות הסבירות.

 

כשהגעתי מצאתי את ז'אן- גור עירני וחיוני אך עם רגל קדמית שכולה מאוד נפוחה ובצקתית למגע, וקשר הלימפה הסמוך אליה היה מוגדל מאוד (מה שמצביע על פעילו...

אולי הוא סיפור חריג – הוא לא מקרה של המרפאה אלא הכלב הפרטי שלי. זה שכשמגיעים אלי בדרך כלל לא רואים.

בחרתי לשתף את הסיפור על אולי, מאחר והוא מכיל תחום אחר בטיפול בחיות מחמד - הצד ההתנהגותי

את אולי אספנו בטיול לדרום. היינו בדרך לראות גשם מטאורים במצפה רמון, ובדרך עצרנו במשאבי שדה – בתחנת הדלק. אולי היה שם, גור כבן חודשיים משחק עם בקבוק ריק, ומאוד חברותי. בעל המקום נראה מאוד לא מרוצה מזה שהכלב היה שם, ולמרות שמאוד רציתי לקחת אותו ערן סירב – כבר היה לנו כלב וגרנו בדירה שכורה קטנה בתל אביב. המשכנו למצפה, ראינו כוכבים. קפאנו מקו...

האביב הקצרצר חלף והקיץ כבר פה, ואיתו גם האורחים שפחות נעים לפגוש בהפתעה- הנחשים. הסכנה האורבת לחיות המחמד שלנו מתבטאת בסקרנות האופיינית להן- בנטייה של חלקן לדחוף את ראשן ואפן ולהכנס למקומות שונים ושל חלקן לשחק עם זוחלים אלו. בעלי חתולים רבים מספרים על החתול שתופס נחשים וזוקפים זאת לזכותו. על כן, בכלבים לרוב נראה הכשות באיזור הראש/צוואר ובחתולים באיזור הרגליים הקדמיות.

 

עונת ההכשה בארץ מתחילה בשלהי אפריל ונמשכת עד אוקטובר, כאשר ההכשות המסוכנות ביותר הן בתחילת העונה בשל תרדמת החורף שבה שרויים הנחשים והצטברות ארס. מרבית ההכשות...

לאחר שצירפנו לבית חית מחמד, עברנו בהצלחה את שלב הגורות, גמלנו מצרכים והקנינו מספר הרגלים חיוביים, הנה מגיע הזמן שבו הגור/ה הקטנ/ה מגיע/ה לפירקו/ה ולבגרות מינית (משלב זה המאמר יתייחס לשני המינים אולם בלשון נקבה, אלא אם צוין אחרת). שלב זה מגיע בין גיל חצי שנה (בגזעים הקטנים) לגיל שנה (בגזעים הגדולים). המגמה הרווחת כיום היום הינה להגביר את המודעות לחשיבות העיקור והסירוס של חיות המחמד מסיבות שונות- החל בבריאות חית הבית עצמה, בקרה וויסות על אוכלוסיית חיות הבית והבר וכלה בנוחות הבעלים. 

 

כלבות

תקופת הייחום אצל כלבות מתאפיינת פיזית...

לגור בקיבוץ או במושב זה כיף גדול מהרבה בחינות, אולם הצד הפחות יפה והעצוב הוא שאנשים רבים חושבים שלנטוש את חית המחמד שלהם בקיבוץ זה בסדר:  הרי יש בתים פרטיים, חצרות ומי ישים לב אם יצטרף אליו עוד כלב או חתול?

 

וכך מדי שנה, בעיקר בקיץ אך גם בחורף, ננטשים אצלנו כלבים בוגרים, גורים צעירים ואף קשישים מאוד והלב נכמר.

 

מה שאותם נוטשים אינם יודעים, או בוחרים שלא לדעת, הוא שעם כל הרצון הטוב, רק לחלק קטן מאותם כלבים יש מזל והם מוצאים בית.

 

הסיפור של דמי מתחיל בחוסר מזל כפול- היא ננטשה קרוב למרפאה באחד מימי פברואר הסוערים כשהיא, כפי שהסת...

Please reload

מאמרים אחרונים

21.05.2015

Please reload

חיפוש לפי תג
Please reload

  • Wix Google+ page

שעות הפעילות גמישות - בתאום מראש  054-64-32-165

להגעה - חפשו ב waze: המרפאה הוטרינרית בחולדה